Wynajmujesz swoje mieszkanie lub planujesz wynająć lokum od kogoś? Zawsze w takiej sytuacji powinieneś zabezpieczyć się prawnie na wypadek różnych ewentualności. Dowiedz się, co powinna zawierać umowa najmu mieszkania i które z elementów są najważniejsze. Sprawdź, co powinna zawierać umowa najmu lokalu mieszkalnego w zależności od rodzaju mieszkania.

Umowa najmu mieszkania – dlaczego musisz ją mieć?

Jeśli wynajmujesz mieszkanie niezależnie od tego, którą ze stron umowy jesteś, powinieneś mieć podpisaną umowę najmu. To właśnie ona określa prawa i obowiązki najemcy i właściciela lokalu, a także podstawowe kwestie, takie jak czynsz czy warunki wypowiedzenia. Teoretycznie nie musisz posiadać umowy (według kodeksu cywilnego), ale pamiętaj, że to właśnie umowa spisana na papierze daje Ci przewagę w przypadku jakiegokolwiek sporu. Miej jednak świadomość, że umowa zawarta ustnie także jest wiążąca w świetle prawa. W przypadku konfliktu trudniej jednak ją egzekwować, zwłaszcza gdy nie ma świadków, którzy byli przy ustalaniu szczegółów. Według prawa jeśli wynajmujesz mieszkanie na czas dłuższy niż rok, umowa powinna być spisana na piśmie.

Ustawa o ochronie praw lokatorów

Jeśli wynajmujesz lokal mieszkalny, pamiętaj też, że Ustawa o ochronie praw lokatorów częściowo reguluje zasady najmu lokali mieszkalnych. Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące tego, czy druga strona nie łamie prawa, możesz sprawdzić zasady najmu mieszkań w powyższej ustawie. Jest ona bardzo korzystna dla osób wynajmujących mieszkanie – zabezpiecza ich prawa.

Dane osobowe stron

Na początku zadbaj o to, by w umowie znalazły się dane osobowe obydwu stron, czyli wynajmującego i najemcy. Powinno to być pełne imię i nazwisko, adres zamieszkania i PESEL. Pamiętaj, by dokładnie zweryfikować czy druga strona podaje prawdziwe dane osobowe, szczególnie jeśli jesteś osobą wynajmującą swój lokal. Warto, aby w umowie znalazły się adresy do korespondencji obu stron umowy.

Opis przedmiotu najmu jako element umowy

Umowa najmu powinna zawierać dokładny opis przedmiotu najmu. Wynajmujący podaje dokładny adres wynajmowanego mieszkania, powierzchnię użytkową, a także opis stanu technicznego mieszkania oraz jego wyposażenia, jeśli takie również znajduje się w mieszkaniu. Postaraj się zadbać o to, by jak najwięcej szczegółów znalazło się w umowie. Jest to tym bardziej ważne, jeśli w mieszkaniu znajdują się wartościowe sprzęty AGD, RTV i meble, które potem mogą być ewentualnym przedmiotem sporu gdy zostaną zniszczone lub będą użytkowane w sposób niezgodny z umową.

Czas trwania umowy – jak go opisać

Umowa najmu mieszkania może być zawarta na czas nieokreślony lub określony. Zapis o czasie trwania umowy powinien być zawarty w umowie. Konieczne jest podanie daty rozpoczęcia najmu, a także końca trwania umowy jeśli umowa jest na czas określony. Gdy planujesz przedłużenie umowy, podaj warunki, na jakich umowa może zostać przedłużona. Uwzględnij, że jeśli umowa najmu mieszkania jest dość długa, być może będziesz chciał zmienić stawkę za wynajem. Jeśli chcesz zawrzeć na czas określony umowę najmu pamiętaj, że wcześniejsze rozwiązanie będzie niemożliwe.

Wysokość czynszu a umowa najmu

Następnie określ czynsz najmu, termin oraz sposób płatności czynszu. Poza samym czynszem określ dokładnie, jakie są opłaty dodatkowe, takie jak opłaty za media, internet, opłaty administracyjne etc. Postaraj się to dokładnie opisać i wypunktować w szczegółach ile i za co najemca będzie płacił.

Kaucja za mieszkanie a wynajem mieszkania

Kaucja zabezpiecza wynajmującego na wypadek zniszczeń w przedmiocie najmu. Kaucja jest depozytem – kwotą, która jest zwrotna po zakończeniu czasu najmu jeśli w mieszkaniu nic nie zostało zniszczone i wszystkie opłaty są uregulowane. Umowa musi określać wysokość, a także warunki zwrotu kaucji po zakończeniu najmu. Umowa najmu powinna też zawierać opis tego, na co kaucja zostanie przeznaczona. Dobrze napisać na przykład, że kaucja ma pokryć ewentualne szkody.

Warunki wypowiedzenia umowy

Określ też warunki wypowiedzenia umowy. Na przykład można wprowadzić zapis o tym, że wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę gdy najemca nie stosuje się do obowiązków zawartych w umowienawet jeśli jest to umowa na czas określony.

Umowa najmu a prawa i obowiązki stron

Umowa powinna też zawierać dokładny opis praw i obowiązków obydwu stron. Mogą one posłużyć do tego, by egzekwować nieoddanie kaucji lub wypowiedzieć umowę jeśli będzie taka potrzeba. Może to dotyczyć np. określonego sposobu korzystania z lokalu, dbania o czystość czy też choćby prawa do podnajmu mieszkania przez najemcę. Umowa najmu zawsze powinna zawierać w tej kwestii jak najwięcej szczegółów, co jest korzystne dla obu stron umowy.

Zobacz też: