Planujesz wynajem lokalu użytkowego, który pozwoli Ci na prowadzenie działalności gospodarczej? W takim razie powinieneś – oprócz znalezienia odpowiedniej nieruchomości – dokładnie zapoznać się z umową najmu. Sprawdź, co powinna zawierać, by zyskać maksimum bezpieczeństwa i nie narazić siebie oraz swojej firmy na potencjalne problemy!

Czym jest i kto może zdecydować się na wynajem lokalu użytkowego?

Lokal użytkowy to nieruchomość przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej lub innego rodzaju działalności publicznej, która nie ma charakteru mieszkalnego. Może być nią lokal wykorzystywany np. jako sklep, biuro, restauracja, gabinet lekarski, magazyn czy punkt usługowy.

Kto może wynająć taką nieruchomość? Zarówno osoba fizyczna, jak i firma, instytucja publiczna i pozarządowa czy franczyzobiorca. Niezależnie od tego, jaki lokal użytkowy wynajmujesz, powinieneś dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, ponieważ reguluje ona kluczowe aspekty korzystania z nieruchomości i może mieć istotny wpływ na Twoją działalność gospodarczą. Pozwala to uniknąć nieporozumień i zabezpiecza interesy obu stron.

Jakie elementy powinna zawierać umowa najmu lokalu użytkowego?

Umowa najmu lokalu użytkowego to dokument, który ustala prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego. Zanim ją podpiszesz, sprawdź, czy zawiera wszystkie wymienione poniżej elementy.

Dane wynajmującego i najemcy

Absolutnie podstawowymi elementami każdej umowy najmu lokalu użytkowego są dane obu stron umowy, czyli najemcy i wynajmującego. Sprawdź, czy osoba, która oferuje Ci usługę, posiada pełną zdolność do dysponowania nieruchomością

Oprócz tego w umowie powinny znaleźć się data i miejsce jej podpisania.

Czas trwania umowy i termin wypowiedzenia umowy

Możesz podpisać umowę najmu na czas określony lub nieokreślony, co powinno zostać w niej precyzyjnie wskazane. Zwróć również uwagę na to, czy znajdują się w niej warunki i okres wypowiedzenia, czyli możliwości ewentualnego rozwiązania umowy przed czasem jej wygaśnięcia.

Dokładny opis lokalu użytkowego

W umowie powinno znajdować się dokładne określenie przedmiotu najmu – nie tylko adres, ale również opis stanu lokalu użytkowego oraz zapisy dotyczące odpowiedzialności stron za jego utrzymanie. Może to zostać zawarte w treści samej umowy albo w formie załącznika z protokołem zdawczo-odbiorczym.

Warto zwrócić również uwagę na to, czy w umowie najmu została precyzyjnie określona powierzchnia lokalu – wraz ze wskazaniem stref wspólnych, uwzględnionych w opłatach.

Wysokość czynszu, opłat i kaucji

Przed podpisaniem umowy sprawdź, jaka jest wysokość czynszu najmu i czy została podana w kwocie brutto, czy netto. W dokumencie powinno zostać określone, co wchodzi w zakres opłaty, jaki jest termin płatności oraz jakie dodatkowe wydatki związane z eksploatacją lokalu poniesiesz. Mowa tu przede wszystkim o opłatach za media, np. ogrzewanie lokalu, prąd, woda, gaz i internet, a także innych kosztach, np. wywozu śmieci.

Istotna jest również informacja o kaucji, a więc zabezpieczeniu, jakie jest pobierane na początku umowy przez wynajmującego. Sprawdź, jaka jest jej wysokość (zwykle równowartość czynszu za jeden lub trzy miesiące) i w jaki sposób będzie rozliczana po zakończeniu umowy najmu.

Prawa i obowiązki właściciela oraz najemcy lokalu

Umowa powinna zawierać wszelkie prawa i obowiązki obu stron dotyczących korzystania z lokalu – zweryfikuj więc, za co jesteś odpowiedzialny i czy wszystkie zapiski są dla Ciebie korzystne. Unikaj np. podpisywania umów, w których zobowiązujesz się do wykonywania na własny koszt napraw, które wykraczają poza standardowe zobowiązania najemcy.

Pamiętaj! Umowa najmu nieruchomości powinna zawierać oświadczenie wynajmującego, że wyraża on zgodę na prowadzenie w lokalu działalności gospodarczej!

Inne elementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę

Oprócz powyższych informacji umowa najmu powinna zawierać również:

  • informacje o ubezpieczeniu, czyli zakresie ochrony, np. od zniszczenia lub utraty majątku ruchomego;
  • klauzulę siły wyższej, czyli zastrzeżenie, że w przypadku zdarzenia niespowodowanego winą obu stron umowy, które uniemożliwia korzystanie z lokalu użytkowego, umowa może zostać zawieszona albo zmniejszony zostanie czynsz;
  • informację o tym, że podatek dochodowy opłacany jest przez wynajmującego;
  • szczegółowe wytyczne związane z remontami lub adaptacją lokalu;
  • klauzulę waloryzacyjną, czyli zapis informujący o ewentualnej zmianie wysokości czynszu, np. w wyniku rosnącej inflacji czy zmieniających się kursów walut.

Mówiąc krótko, im więcej informacji znajdzie się w umowie najmu lokalu użytkowego, tym lepiej – zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego. Jeżeli masz wątpliwości, skorzystaj z usług specjalistów, którzy zweryfikują wszystkie zapiski w umowie i sprawdzą, czy jest ona dla Ciebie korzystna.

Zobacz też: