Niezależnie od tego, czy jesteś wynajmującym, czy najemcą, powinieneś przed publikacją oferty albo rozpoczęciem poszukiwania wymarzonej nieruchomości, dowiedzieć się ile mniej więcej kosztuje wynajem i od czego zależy cena. W praktyce kluczowe okazuje się tu kilka czynników, na czele z lokalizacją, standardem wyposażenia i powierzchnią. Omówmy je wszystkie i sprawdźmy, co kształtuje ceny najmu mieszkań oraz lokali usługowych.
Od czego zależy cena wynajmu lokalu i na co zwrócić uwagę przeglądając ogłoszenia?
Jak wspomnieliśmy na początku, koszt najmu lokalu zależy od kilku czynników. Do tych najważniejszych zaliczamy: lokalizację, standard, powierzchnię, typ lokalu, udogodnienia, opłaty eksploatacyjne oraz trendy rynkowe.
Lokalizacja
To absolutnie kluczowy czynnik, który wpływa na cenę wynajmu nieruchomości. W praktyce lokale w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, zwykle są droższe niż w mniejszych miejscowościach. Co więcej, różnice w cenach mogą wynikać również z:
- prestiżu i dostępności danej dzielnicy;
- bliskości infrastruktury, w tym centrów biznesowych, komunikacji miejskiej, szkół, uczelni czy atrakcji turystycznych;
- otoczenia – cicha, zielona okolica może podnosić cenę, podobnie jak sąsiedztwo renomowanych firm czy instytucji czy parku.
Warto zwrócić uwagę również na to, że wpływ na cenę wynajmu mogą mieć takie czynniki, jak poziom przestępczości w danej lokalizacji, historia danego miejsca czy też aspekty ekologiczne np. czystość powietrza.
Standard
Mieszkania, powierzchnie biurowe czy lokale komercyjne, które są świeżo wyremontowane, zostały urządzone przez projektanta wnętrz lub znajdują się w nowoczesnych budynkach (albo zabytkowych, odrestaurowanych kamienicach) dużo bardziej przyciągają najemców. W efekcie ich ceny są wyższe, nawet o kilkadziesiąt procent.
Wpływ na koszt najmu wpływ mają również:
- rodzaj i jakość wyposażenia – więcej należy zapłacić za wynajem lokalu, w którym znajdują się wszystkie niezbędne meble, sprzęty AGD czy dodatkowe udogodnienia, jak np. klimatyzacja;
- wykończenie – wysokiej jakości materiały, takie jak podłogi drewniane, kamień naturalny czy nowoczesna armatura, podnoszą wartość nieruchomości;
- układ wnętrz – dużo bardziej cenione są lokale z dobrze zaprojektowanymi wnętrzami, które pozwalają na efektywne zagospodarowanie przestrzeni, a także z oddzielnymi strefami dzienną i nocną w przypadku lokali mieszkalnych.
Ważnymi czynnikami wpływającymi na ceny lokali do wynajęcia, mogą być również estetyka części wspólnych – np. klatek schodowych i korytarzy, a także typ nieruchomości – te użytkowe, przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej (np. świadczenia usług), często mają inną strukturę cenową niż lokale mieszkalne.
Powierzchnia (w metrach kwadratowych)
Tutaj zasada jest prosta – im większa powierzchnia, tym wyższy koszt najmu. Oczywiście nie musi być to regułą, ponieważ lokal o powierzchni 60 m2 może kosztować mniej niż ten o metrażu 27 m2, jeżeli posiada niższy standard albo znajduje się w gorszej lokalizacji.
Warto przy tym zaznaczyć, że w cenie są dodatkowe przestrzenie, np. balkon, taras, piwnica czy miejsce parkingowe, które znacząco podnoszą atrakcyjność nieruchomości.
Udogodnienia
Mówiąc o udogodnieniach, mamy na myśli te elementy, które wyróżniają lokal na tle innych dostępnych na rynku oraz zwiększają komfort użytkowania. Ich obecność może znacząco wpłynąć na cenę wynajmu lub sprzedaży, ponieważ sprawiają, że lokal staje się bardziej atrakcyjny, wygodny i dostosowany do potrzeb wynajmującego.
Do najważniejszych udogodnień i atutów, które podnoszą wysokość czynszu w mieszkaniu lub lokalu użytkowym, zaliczamy:
- klimatyzację i wentylację;
- prywatne miejsce parkingowe;
- windę;
- balkon i taras;
- systemy inteligentnego domu lub BMS w przypadku lokalu biurowego;
- luksusowe wykończenia i nowoczesne sprzęty;
- monitoring, (wideo)domofon, drzwi antywłamaniowe i inne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo;
- zielone przestrzenie, ogrody, parki i place zabaw w okolicy
- usługi dodatkowe, np. recepcja, szatnia dla rowerzystów (w biurowcu), parkingi dla rowerów.
Dodatkowe koszty wynajmu
Wpływ na wysokość miesięcznego czynszu mogą mieć także opłaty za media i ogrzewanie, wydatki przeznaczone na remonty, a także podatek od nieruchomości. Do kosztów dodatkowych zaliczmy również monitoring, recepcję, sprzątanie części wspólnych czy utrzymanie zieleni przy budynku.
Jeżeli więc jesteś najemcą, przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie poznaj wszystkie koszty, a w razie wątpliwości skonsultuj się z właścicielem nieruchomości.
Trendy rynkowe
Tu trzeba wspomnieć przede wszystkim o inflacji i rosnących kosztach mediów, remontów czy usług, które mogą wpływać na podnoszenie cen najmu.
Nie bez znaczenia są także nowe inwestycje w okolicy – powstawanie centrów handlowych czy biurowców często zwiększa atrakcyjność okolicy.
Jak prezentują się aktualne koszty wynajmu lokali?
W 2024 roku ceny wynajmu były wyższe niż w 2023, jednak dynamika wzrostu w porównaniu do roku poprzedniego nie była już tak gwałtowna Na aktualne koszty wynajmu lokali biurowych wpływa podnoszenie płacy minimalnej: płace ochrony, firm świadczących usługi ogrodnicze w ostatnich 2 latach wzrastały znacząco.