Zakup własnego M to ogromny wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Duże wymagania banków w zakresie zdolności kredytowej oraz niewielkie oszczędności sprawiają, że nie brakuje osób decydujących się na wynajem mieszkania. Jeśli również znajdujesz się w tej grupie, chcesz mieć pewność, że wynajmujesz właściwe M, w którym nic Cię nie zaskoczy, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę i co sprawdzić przed podpisaniem umowy najmu.

Czy ogłoszenie zgodne jest ze stanem faktycznym?

Pamiętaj, że napisać w ogłoszeniu można tak naprawdę wszystko. Niestety, zdarza się, że właściciele mieszkań, chcąc przyciągnąć potencjalnych wynajmujących, stawiają na opisy niekoniecznie zgodne z prawdą. Zanim więc podejmiesz decyzję o wynajmie, obejrzyj osobiście mieszkanie. Może okazać się, że przytulny pokój oznacza po prostu niezwykle ciasną klitkę, w której można co najwyżej dostać ataku klaustrofobii, a nie czuć się komfortowo, a zielona okolica to uwielbiany przez szemrane towarzystwo skwer.
Jeśli jednak nie jest tak źle, a mimo wszystko ogłoszenie zostało nieco podkoloryzowane, pamiętaj, że jest to doskonała okazja do podjęcia próby negocjacji ceny. Właściciel, który zdecydował się rozminąć z prawdą, z pewnością chce wynająć mieszkanie jak najszybciej. Warto to wykorzystać, jeśli mimo wszystko lokum wpisuje się w Twoje potrzeby i oczekiwania.

Czy wynajmujący jest właścicielem mieszkanie?

Poznanie odpowiedzi na to pytanie jest jedną z najbardziej istotnych kwestii, o których musisz pamiętać, jeśli zamierzasz wynająć mieszkanie. Zapytaj ogłoszeniodawcę wprost, czy może okazać Ci akt własności i odpis z księgi wieczystej. Powinien udostępnić Ci także jej numer, który pozwoli na weryfikację stanu prawnego mieszkania. Jeśli Twoja prośba spotka się z oburzeniem i odmową, lepiej poszukaj innego mieszkania.

Co w sytuacji, kiedy w rozmowie usłyszysz, że mieszkanie jest własnością krewnego? Poproś o przedstawienie pełnomocnictwa – powinien być to dokument sporządzony w formie pisemnej. Jeśli wspomniany krewny istnieje, powinien także udostępnić akt własności.

Zadawanie pytań o stan prawny mieszkania i jego sytuację własnościową pozwoli Ci uniknąć poważnych problemów w przyszłości. W przeciwnym razie może okazać się, że ktoś po prostu Cię oszukał.

Czy trzeba spisać umowę najmu?

Jeśli nie chcesz borykać się z kłopotami, konieczne jest spisanie umowy najmu, która reguluje wzajemne prawa i obowiązki właściciela mieszkania oraz najemcy. Powinna ona uwzględnić – poza danymi stron – również:

  • określenie przedmiotu umowy;
  • wysokość czynszu i ewentualnych opłat dodatkowych;
  • wysokość kaucji, jeśli właściciel decyduje się ją pobrać;
  • czas trwania umowy.

Ważny jest także zapis dotyczący warunków jej wypowiedzenia.

Na co zwrócić uwagę, oglądając mieszkanie przed wynajmem?

Kwestie formalne dotyczące własności mieszkania to nie wszystko, o czym należy pamiętać, chcąc wynająć M. Bardzo ważne jest, aby dokładnie obejrzeć mieszkanie, zwracając uwagę na szereg istotnych elementów. Chodzi oczywiście o to, aby wykryć ewentualne usterki i wady ukryte, a następnie zawrzeć je w protokole zdawczo – odbiorczym. Zabezpieczysz się w ten sposób przed posądzeniem o zniszczenie na przykład okien, podłogi czy sprzętów znajdujących się w mieszkaniu.

Zanim podpiszesz umowę, sprawdź wszystkie okna. Spróbuj je otworzyć, dokładnie obejrzyj szyby, szukając ewentualnych pęknięć. Jeśli w mieszkaniu znajdują się drzwi wewnętrzne, również im się przyjrzyj. Oceń, czy wszystkie bez problemu się zamykają i otwierają.

Ważna jest weryfikacja stanu technicznego podłóg bez względu na to, czy znajdują się na nich płytki, panele czy tradycyjny parkiet. Dokładnie obejrzyj podłogi, sprawdź, czy na ich powierzchni nie ma wyraźnych zarysowań. Przejdź się po podłodze i zwróć uwagę na to, czy nie rusza się ona pod Twoim ciężarem.

Nie zapomnij o ścianach. Jeśli są brudne, pomazane na przykład kredkami, a właściciel mieszkania nie zamierza ich odświeżyć, zadbaj o to, aby informacja o tym znalazła się we wspomnianym protokole. Dzięki temu nie zostaniesz obciążony kosztami malowania, jeśli będziesz się wyprowadzać.

O czym pamiętać, weryfikując stan techniczny sprzętu RTV i AGD?

Jeśli właściciel mieszkania zostawia w nim sprzęt RTV oraz AGD, bardzo ważne jest, aby dokładnie opisać w protokole ich rodzaj, ilość, a także stan techniczny. Zanim wprowadzisz się do mieszkania, niezbędne jest sprawdzenie, czy wszystkie urządzenia działają. Dotyczy to zarówno telewizora, kuchenki, jak i pralki oraz piekarnika. Ważne jest, aby dokładnie je obejrzeć, oceniając, czy nie mają uszkodzeń zewnętrznych.

Czy należy zwracać uwagę na wygląd klatki schodowej?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wynajmie mieszkanie warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda klatka schodowa, na której znajduje się M. Jeśli jest czysta, schludna, zadbana, możesz przypuszczać, że mieszkają w niej lokatorzy, którzy nie będą stwarzać problemów. Jeżeli jednak zauważysz na klatce brud, obdrapane ściany, zniszczone drzwi wejściowe sąsiadów, poważnie zastanów się nad tym, czy chcesz mieszkać w tym miejscu.